Zbourat či rekonstruovat budovu obecního úřadu?

   Obec Březina nemá příliš historicky cenných budov, které dotváří vzhled obce. Do dějin se zapsal veliký požár, který vypukl 24. dubna 1901, když poničil velkou část historického středu obce. V roce 1912 byla zbourána zvonice v Březině, která stála kousek od hospody, smutný konec potkal v roce 1976 také prosečskou kapličku, která ustoupila výstavbě prodejny Jednota. Přesto se v naší obci najdou dvě budovy, které jsou historicky cenné, a bylo by dobré se o ně postarat. Tou největší je samozřejmě školní budova, která letos oslaví stoletou existenci. Tou druhou – a to mnohé jistě překvapí – je budova současného obecního úřadu. Věděli jste, že tato budova stojí v naší obci již více než 200 let?
 


Pohled na radnici na výřezu z pohlednice, rok 1911


První zmínky o budově číslo popisné 24 pochází z pozemkové knihy sepsané v roce 1795, budova však může být ještě podstatně starší. Šlo o panskou hájenku rodu Liechtensteinů, kterým patřilo celé Pozořické panství, do kterého spadala i obec Březina (obec Proseč spadala pod křtinské panství). V roce 1887 darovali Liechtensteinové budovu pro účely přestavby na obecní školu, které zde začala působit v roce 1888. Byla k ní přistavěna nová část a to ta část budovy, která je směrem k zatáčce a je výškově vyšší než původní budova hájenky. Po roce 1912, kdy se pro školu postavila nová budova, koupila ve veřejné dražbě za 9.720 korun tuto budovu právě obec Březina a umístila zde obecní úřad.

Zatím poslední rekonstrukcí prošla budova obecního úřadu v roce 1966, tj. před skoro půl stoletím. To se samozřejmě podepsalo na stavu budovy a dnešní stav je více než smutný. V poslední době se začalo diskutovat o nutnosti budovu zbourat, neboť již nevyhovuje potřebám obce a navíc musí ustoupit rekonstrukci silnice. Ptám se, jestli je opravdu nutné tuto historickou budovu zbourat nebo by mohla projít zásadní rekonstrukcí a stát se tak opět dominantou obce, kterou kdysi byla.

Kolik by rekonstrukce stála a je ještě vůbec možná? To je samozřejmě otázka, na kterou by měla odpovědět veřejná diskuse s odborníky, kteří problematice rozumí. Z mého pohledu je rekonstruovatelná skoro každá budova včetně této. Samozřejmě otázkou je výše nákladů, kterou by tato rekonstrukce stála. Pokud se však tato budova zboří, bude Březina potřebovat nové prostory nejen pro sídlo obecní správy, ale také pro knihovnu či klubovnu místních sdružení a nová budova či přístavba hasičky, o které se dnes mluví, nebude levná záležitost. A dosavadní návhy na přestavbu hasičky na nové centrum obce jsou dle mého názoru hodně nepovedené "architektonické skvosty". Co se týče rekonstrukce silnice v obci, tak dle plánu oprav bude silnice opravena i bez zásahu do této plochy a vypadá to tedy, že rekonstrukce této části silnice je možná i bez bourání.

Demolicí budovy by Březina přišla o další kus své historie a to by byla chyba, kterou už bohužel nikdo nikdy nebude moci napravit. Přesto bude nutné vypracovat odborné posudky, které vyhodnotí stav budovy a jasně odpoví na otázku, zda je rekonstrukce možná a jak nákladná by byla. A stejně tak posoudit náklady na výstavbu nové obecní budovy a demolici té současné.

Zkusme tedy přemýšlet, zda nerekonstruovat, než začneme bourat. Mimochodem, městys Křtiny připravuje rozsáhlou rekonstrukci svého obecního úřadu do původní podoby. A vsadím se, že stejně jako ve Křtinách, tak i v Březině by se lidem zrestaurovaná radnice (stejně jako hasičská zbrojnice stojící naproti) líbila!

 

Pro inspiraci: Rekonstrukce radnice v obci Bohaté Málkovice


Stav budovy obecního úřadu v roce 2008

|

|

Kompletně opravená budová (včetně interiéru) v roce 2009